Valsts ar speciāliem noteikumiem regulēs privātpersonu niršanu jūrā
Valdība otrdien, 1.martā, pieņēma speciālus noteikumus, kas regulēs kārtību, kādā fiziskas personas varēs nodarboties ar niršanu jūrā. Par atļaujas izsniegšanu niršanai vietās, kur atrodas kuģu vraki vai nogrimuši kultūrvēsturiski priekšmeti, būs jāmaksā valsts nodeva 30 eiro apmērā.
Aizsardzības ministrija norāda, ka Latvijas valsts jurisdikcijā esošajos jūras ūdeņos atrodas daudz dažādu nogrimušu objektu - Pirmajā un Otrajā pasaules karā nogrimušu civilo un karakuģu vraki, padomju un citu ārvalstu armiju neeksplodējusī munīcija un priekšmeti, kuri satur kultūrvēsturiskas vērtības, cilvēku mirstīgās atliekas, naftas vai ķīmiskas vielas un sprādzienbīstamus priekšmetus.
Šobrīd Latvijā nav efektīvas, visaptverošas kārtības, kas noteiktu niršanas darbu jūrā efektīvu kontroli, tādēļ kuģu vrakus var apskatīt un no tiem dažādus priekšmetus izcelt jebkura persona, kurai ir pieejams nepieciešamais materiāltehniskais aprīkojums.
Praksē arvien biežāk tiek konstatēti gadījumi, kad privātpersonas izmanto iespēju brīvi rīkoties savās interesēs ar Latvijas jurisdikcijā esošajos jūras ūdeņos nogrimušiem kuģiem. Līdz ar to valstī ir izveidojusies situācija, ka netraucēti var darboties gan atsevišķi zemūdens bagātību meklētāji, gan reģistrētas nirēju organizācijas, kam ir sporta klubu statuss un kas par savu komercdarbības veidu izvēlējušās organizēt niršanu uz vrakiem.
Bijuši arī gadījumi, ka nesankcionētas darbības attiecībā uz vrakiem veic metāllūžņu vācēji, kas patvaļīgi izceļ dažādas vraku sastāvdaļas.
Sagatavotie noteikumi paredz, ka nosacījumus niršanas atļaujas izsniegšanai, kārtību, kādā izsniedz, atsaka izsniegt un anulē atļauju niršanai ierobežotā teritorijā, izsniegto niršanas atļauju reģistra uzturēšanas kārtību, niršanai ierobežotajās teritorijās izsniegto atļauju izmantošanas nosacījumus un valsts nodevas apmēru.
Nosacījumi niršanas atļaujas izsniegšanai paredz, ka fiziska persona drīkst nirt ierobežotā teritorijā, ja tā atbilst šādām drošības prasībām: ir sasniegusi vismaz 18 gadu vecumu un tai pēdējo divu gadu laikā nav anulēta atļauja niršanai ierobežotā teritorijā.
Persona tiesīga veikt niršanu ierobežotā teritorijā, kuras robeža neiet gar jūras krasta līniju, izmantojot noteiktā kārtībā reģistrētu kuģošanas līdzekli, kas aprīkots ar automātisko identifikācijas sistēmu.
Atļauju niršanai ierobežotā teritorijā izsniedz Krasta apsardzes dienests.
Atteikumu izsniegt atļauju varēs apstrīdēt Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem. Nacionālo bruņoto spēku lēmumu var pārsūdzēt tiesā Administratīvā procesa likumā noteiktajā kārtībā.
14.Krasta apsardze var anulēt izsniegto atļauju, ja tiek konstatēts, ka persona pārkāpj niršanai ierobežotās teritorijās izsniegtās atļaujas izmantošanas nosacījumus.
Par atļaujas izsniegšanu niršanai jūrā tajās vietās, kur atrodas kuģu vraki vai nogrimuši priekšmeti, kas rada vai var radīt apdraudējumu jūras videi vai kultūrvēsturiskām vērtībām, maksājama valsts nodeva 30 eiro apmērā.
Uz sarakstu