Banner 980x90

Sumina Pārgaujas novada krēslu meistarus

Ilustratīvs foto/ Foto: Stock.XCHNG
Ilustratīvs foto/ Foto: Stock.XCHNG

Pārgaujas novada pašvaldība augusta sākumā ar prezentācijas stendu piedalījās Jaunpiebalgas novada domes rīkotajā izstādē-gadatirgū "Izvēlies Piebalgu!". Šie svētki bija arī mūsu novada suminājums, jo goda vietā tika celts krēsls.

Kā pilsētas informācijas portālu Cesis24.lv informēja sabiedrisko attiecību un jauniešu lietu speciāliste Stefānija Jančevska, tradicionālos Piebalgas svētkus, kā ierasts, vadīja Ķencis, kurš gan savējos, gan viesus aicināja uz andeli un sevis izrādīšanu. Jaunpiebalgas gadatirgus tradīcijas apvieno visu vienkopus - gan mājražotāju, gan amatnieku, gan uzņēmumu, NVO un pašvaldību izrādīšanos. Pārgaujas novads dienu pavadīja blakus draudzīgajam Amatas novada stendam. Gadatirgus, iekārtojies visai ērti mazās Gaujas krastā, saveda kopā dažādas garšas, sākot no Rožkalnu maizes un kūku meistaru stenda un izstādes, kurus gan nežēloja karstā saule, līdz varenam katlam jēra azaida. Saules nokausētie, tā vien meklējot glābiņu pie Gaujas, atklāja, ka tur notiek arī interesanta vienkoču laivu izrādīšanās un izvizināšanās.

Svētku laikā SIA "Wenden Furniture" atzīmēja savu 10.jubileju, tāpēc jo lielā godā tika celts krēsls. Notika krēslinieku amata prasmju parādīšana, vēsturisko un mūsdienu krēslu izstāde, kā arī melnbaltās šaurfilmas "Visu mūžu un vēlreiz" demonstrēšana par neredzīgo krēslinieku amata meistaru Eduardu Tanni. Filma šobrīd pieejama "Lejas Bregžu" Krēslinieku sētas muzejā Vaidavas pagastā. Tajā īpatnēji un autentiski attēlots viss process, kā neredzīgais Tanne nonāk līdz gatavam, ar rokām darinātam krēslam. Un te nu ir pats interesantākais. Gan izstāde, gan filma apliecināja, ka liela daļa krēslu un to meistaru saistīti ar mūsu novadu. Eduards Tanne bijis viens no slavenajiem Strīķu gala krēsliniekiem, un krēslu gatavošanas tradīcijas un apjomi mūsu pusē ir bijuši tikpat pamatīgi kā Piebalgā.

Tāpēc arī Pārgaujas pašvaldības stendā ar lepnumu rādījām savā novadā tapušos krēslus. Senākais bija Straupes pagasta Jātnieku māju saimnieka Jura Miotlas līdzidotais strīķēniešu gatavotais krēsls. Krēsls Jātniekos nonācis ap 1930.gadu un joprojām labi kalpo – virpotās kājas turas stingri, meldru sēdeklis ir drošs un ērts. Novada stendā apmeklētāju uzmanību izpelnījās arī SIA "Straubek" gatavotās taburetes, kā arī meistara Aivara Kerliņa radoši gatavotie akmens krēsli un soli.

Piebalgas izstāde ļāva vēlreiz apzināties, cik izcili krēslinieki mituši un joprojām mīt mūsu novadā. Ir pienācis laiks viņus pienācīgi novērtēt. Akcija "novada krēslu stāsts" ir paredzēta, lai izveidotu kopēju veltījumu novadam. Tāpēc – ja jūsu mājās ir krēsls, kas apliecina, Ķeņča vārdiem runājot, mūsu novadnieku "gara gaišumu", lūdzu, atsaucieties. Piedalīties varat gan daloties ar informāciju par krēsliem, gan krēslu foto.

Vēsie augusta vakari ir kā radīti, lai pārlūkotu savas mājas bēniņus un šķūņu tālākos kaktus, kuros, esam pārliecināti, var atrast ne vienu vien Strīķu gala krēslinieku gatavotu krēslu, gan arī citu meistaru darinājumus. Par krēsliem, lūgums, zvanīt sabiedrisko attiecību speciālistei Stefānijai Jančevskai (tālr. 26368154) vai tūrisma organizatorei Rudīte Vasilei (tālr. 29464946).

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)