Banner 980x90

Sagatavoto rezerves karavīru skaita palielināšanai iesaka uzlabot apziņošanas sistēmu un ieviest intensīvos kursus Zemessardzē

Ilustratīvs foto/ Foto: Stock.XCHNG
Ilustratīvs foto/ Foto: Stock.XCHNG

Sagatavoto rezerves karavīru skaita palielināšanai būtu nepieciešamas uzlabot viņu apziņošanas sistēmu, savukārt Zemessardzē varētu ieviest intensīvos kursus, kas būtu līdzīgi obligātajam militārajam dienesta, šādu viedokli "Latvijas Avīzē" paudis atvaļinātais rezerves kapteinis Mārtiņš Vērdiņš.

Latvijā ir ap 6800 rezerves karavīru, kuri atvaļinājušies no profesionālā militārā dienesta vai zemessardzes. Nesen NBS aicināja uz mācībām 300 rezerves karavīrus, bet uz tām atsaucās 59 karavīri.

Vērdiņš kritizē karavīru apziņošanas veidu - tas esot noticis ar ierakstītām vēstulēm, un tie, kas varbūt gribējuši piedalīties mācībās, neesot aicināti. Vasarā Igaunijas aizsardzības spēkiem esot izdevies uz mācībām sapulcināt 6500 rezerves karavīru, bet kopumā pavēstes tika izsūtītas 10 000 rezerves karavīru. Tas ticis izziņots valsts mērogā, un rezerves karavīri paši arī pieteikušies.

Vērdiņš aicina Latvijā apziņošanai izmantot modernākas metodes - sociālos tīklus, ziņojumus militārajos medijos un interneta blogos, nevis ar ierakstītajām vēstulēm. Iespējams, rezervisti neesot atsaukušies, jo baidījušies no darba devēju attieksmes. "Valsts un pašvaldību iestādēs NBS pārstāvjiem vajadzētu vērsties personāla daļās un tām nodot rezerves karavīram pavēsti, turklāt šim faktam piešķirt svinīgumu," domā Vērdiņš, piebilstot, ka NBS esot arī ciešāk jāsadarbojas ar Latvijas Darba devēju konfederāciju, lai starp privātajiem darba devējiem vairotu izpratni par rezerves karavīru lomu.

Tāpat viņš aicina sakārtot kompensāciju sistēmu rezerves karavīriem, jo mācību laikā viņi ir prom no darba, par to saņemot mazas kompensācijas no valsts.

Bijušais kapteinis plašāku militāro rezervju sagatavošanai piedāvā ieviest jauna veidola obligāto militāro dienestu. "Lietuva to izdarīja, un tie, kas brīvprātīgi piesakās dienestam, saņem arī papildu bonusus. Arī mums vajadzētu padomāt par šādu sistēmu. Šeit es nedomāju padomju laika obligātā militārā dienesta atjaunošanu," teicis Vērdiņš. Viņaprāt, jaunais modelis varētu izpausties kā 200 dienu Zemessardzes intensīvais kurss, kurā tā dalībniekiem valsts arī maksātu naudu, kā arī viņiem būtu citas priekšrocības. Tie lielākoties būtu gados jauni cilvēki, kuri automātiski pēc dienesta tiktu iekļauti rezerves karavīru sistēmā. "Ja šāda sistēma tiktu ieviesta, mēs katru gadu iegūtu ap 500 rezerves karavīru, un sistēma tiktu būtiski atjaunota un gatava lietošanai," uzskata Vērdiņš.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)