Saeima neatbalsta stingrākus ierobežojumus abortu veikšanai
Saeima 8.oktobrī otrajā lasījumā atbalstīja grozījumus Seksuālās un reproduktīvās veselības likumā, neatbalstot priekšlikumus noteikt stingrākus ierobežojumus abortu veikšanai.
Saeima neatbalstīja deputātu Ingas Bites (LRA), Imanta Parādnieka (VL-TB/LNNK) un veselības ministra Gunta Belēvičs (ZZS) ierosinājumu, ka norīkojumu uz grūtniecības pārtraukšanu sievietei, kura izteikusi vēlēšanos mākslīgi pārtraukt grūtniecību, drīkst izsniegt tikai tad, ja saņemts apliecinājums par dalību obligātā konsultācijā, ko sniegusi ar konkrētās grūtniecības pārtraukšanu nesaistīta persona.
Likumprojekts paredz, ka sieviete varēs brīvprātīgi saņemt konsultāciju pirms aborta veikšanas. Deputāti atbalstīja priekšlikumu, ka sievietei tiks nodrošināta iespēja saņemt valsts apmaksātu konsultāciju pie ārsta psihoterapeita vai pie ginekologa ģimenes ārsta, kurš ir apmācīts sniegt šādu palīdzību.
Likumprojektā netika iekļauts priekšlikums pagarināt pārdomu laiku pirms aborta veikšanas.
Pašlaik likumā noteikts, ka grūtniecības pārtraukšanu var veikt ne ātrāk kā 72 stundas pēc norīkojuma saņemšanas, bet Parādnieks rosināja pagarināt šo laiku līdz 120 stundām. Šis ierosinājums iepriekš Saeimas Sociālo un darba lietu komisijā vairākuma atbalstu neguva, līdz ar to atbalstu neguva arī Parādnieka priekšlikums, ka ginekologam ir tiesības samazināt šo 120 stundu skaitu uz 72 stundām. Šodien Parādnieks šos priekšlikumus atsauca.
Likumprojekts arī paredz, ka par dzimumšūnas donoru var būt vesela persona - vīrietis vecumā no 18 līdz 45 gadiem un dzemdējusi sieviete vecumā no 18 līdz 35 gadiem. Iepriekš likumā nebija paredzēta norma, ka sievietei jābūt dzemdējušai, lai varētu būt par olšūnas donori.
Priekšlikumus šim likumprojektam uz trešo lasījumu varēs iesniegt līdz 30.oktobris.
Uz sarakstu