Banner 980x90

Precizē Āfrikas cūku mēra otrā riska zonu

Lai ieviestu Eiropas Komisijas noteiktās prasības par dzīvnieku veselības kontroles pasākumiem saistībā ar Āfrikas cūku mēri (ĀCM) dažās dalībvalstīs, Latvijas teritorijā tiek precizēta mēra otrā riska zona.

Ar valdības akceptētajiem grozījumiem noteikumos "Āfrikas cūku mēra likvidēšanas un draudu novēršanas kārtība" tiek noteikts, ka mēra otrās riska zonas teritorijā papildus jau noteiktajiem novadiem un pagastiem iekļauti Alojas novads, Krimuldas novada Lēdurgas pagasts, Kocēnu novads, Limbažu novads, Mazsalacas novads, Pārgaujas novads un Salacgrīvas novads, kā arī Valmiera.

Kā ziņots, saskaņā ar likumdošanu ir definētas trīs ĀCM riska zonas. Pirmās zonas teritorijā nav konstatētas ar ĀCM slimas mājas cūkas un mežacūkas, tomēr šī buferzona atrodas blakus ĀCM skartajām teritorijām. Dzīvas cūkas un cūkgaļu no šīs zonas drīkst izvest, ievērojot PVD noteiktās biodrošības normas.

Par otro zonu definētas teritorijas, kurās ir konstatētas ar ĀCM slimas mežacūkas. No šīs zonas aizliegts pārvietot dzīvas mājas cūkas, savukārt cūkgaļu un mežacūku gaļu, kā arī gaļas izstrādājumus drīkst izvest, ievērojot PVD noteiktās biodrošības normas.

Savukārt par trešo riska zonu ir noteiktas teritorijas, kurās ir konstatētas ar ĀCM slimas mājas cūkas un mežacūkas, un no šīs teritorijas nedrīkst izvest ne dzīvas cūkas, ne cūkgaļu un tās izstrādājumus, ne arī mežacūku gaļu un tās izstrādājumus.

Plašāka informācija, kā arī visu riska zonu karte atrodama PVD mājaslapā. Izmaiņas noteikumos stāsies spēkā pēc to publicēšanas oficiālā izdevuma "Latvijas Vēstnesis" mājaslapā.

Noteikumi attiecas uz cūku turētājiem. Pēc Lauksaimniecības datu centra datiem, Latvijā 2015.gada 1.janvārī bija 7428 cūku sugas dzīvnieku īpašnieki.

Kā ziņots, 16.jūnijā Daugavpils novada Dubnas saimniecībā konstatēts šogad pirmais ĀCM saslimšanas gadījums 18 mājas cūkām. Līdz ar to kopumā kopš pagājušā gada uzliesmojuma saslimušas 90, bet iznīcinātas 582 mājas cūkas trīs novadu desmit pagastos.

Savukārt slimo mežacūku skaits šogad pieaudzis līdz 291 dzīvniekam 19 novadu 44 pagastos. Tikmēr kopš kaites uzliesmojuma kopumā saslimušas 508 mežacūkas.

ĀCM Latvijā tika konstatēts 2014.gada 26.jūnijā trim mežacūkām dažus metrus no Baltkrievijas robežas. Tā ir ļoti bīstama saslimšana, jo novietnē, kurā slimība konstatēta, ir jānokauj viss ganāmpulks. Šī kaite Latvijā iepriekš nekad nebija reģistrēta.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)