Banner 980x90

Pētījums: pieaugušie raizējas gan par bērnu, gan senioru aizsardzību internetā

Ilustratīvs foto/ Foto: Stock.XCHNG
Ilustratīvs foto/ Foto: Stock.XCHNG

Saskaņā ar "Kaspersky Lab" un B2B International jauno pētījumu 30% vecāku uzskata, ka viņi nevar izkontrolēt, ko viņu bērni redz vai dara tiešsaistē, un 38 % ir nobažījušies, ka viņu bērnu pieradums pie interneta kļūst par atkarību. Turklāt daudzi pieaugušie raizējas, ka viņu digitāli aktīvie vecāki un vecvecāki varētu būt tikpat neaizsargāti.

Vairāk nekā puse (52%) aptaujāto ir pārliecināti, ka pieaug draudi, ar ko viņu bērni sastopas internetā. Galvenokārt bažas rada risks, ka bērni saskaras ar nepiemērotu vai necenzētu saturu (45%), un gandrīz divas trešdaļas (60%) domā, ka bērniem ir neierobežota pieeja šādam saturam.

Vēl raizes sagādā iespēja, ka bērni var sastapties un sazināties ar bīstamiem svešiniekiem (41%), kā arī tas, ka bērni izpauž pārāk daudz personīgās informācijas par sevi (40%). 38% baidās, ka bērni var kļūt atkarīgi no interneta un pavada pārāk daudz laika tiešsaistē.

Risks, ka bērni var saskarties un, iespējams, nepazīt ļaunprogrammatūru, rada lielākās bažas 37% vecāku. Daudz pārsteidzošāks un satraucošāks ir fakts, ka iebiedēšanu tiešsaistē, kas var ilgtermiņā postoši ietekmēt jauniešu dzīvi, par nopietnu problēmu atzīst tikai 35% vecāku.

Līdztekus šiem tiešajiem bērnu apdraudējumiem vecāki raizējas arī par to, ka bērnu neapdomīga uzvedība internetā var negatīvi ietekmēt pārējos ģimenes locekļus, piemēram, nejauša datu izdzēšana vai noplūdināšana (27%) vai neparedzētu izdevumu radīšana (25%) ar pirkumiem tiešsaistes spēlēs un daudz ko citu.

Pieaugušo raižu nastu padara smagāku arī fakts, ka 52% respondentu ir vecāki, kas lieto internetu, un vairāk nekā puse šo pieaugušo — 29% no kopskaita — raizējas par riskiem, ar ko viņu vecāki varētu saskarties un nespēt tikt galā. Respondenti ar digitāli aktīviem vecvecākiem (19% aptaujāto) uzskata viņus par vēl neaizsargātākiem, un divas trešdaļas — 13% no respondentu kopskaita — ir nobažījušies par to, ar ko viņu vecāka gadagājuma radinieki varētu sastapties internetā.

Lielākās raizes par padzīvojušiem interneta lietotājiem ietver viņu risku sastapties ar ļaunprogrammatūrām (52%) vai viltotām mājaslapām un e-pasta vēstulēm (50%); zaudēt naudu krāpšanas vai noziedzīgu darbību dēļ (45%); kļūt par blēdību (38%) vai pat izspiegošanas (37%) upuri. Līdzīgi bērnu galveno apdraudējumu tiešsaistē sarakstam, arī senioru apdraudējumu uzskaitījumā samērā augstu atrodas saskarsme ar bīstamiem svešiniekiem (25%) un necenzēts saturs (20%).

"Vecāki instinktīvi vēlas aizsargāt, taču interneta vide maina noteikumus. Mūsu aptauja atklāj —daudzi vecāki baidās, ka ar tādu pieejamo neregulēta satura daudzumu draudu skaits, ar ko bērni saskaras tiešsaistē, turpina augt. Satraucoši, ka pētījums apliecina — piektdaļa vecāku neko nedara, lai pasargātu bērnus, un vairāk nekā puse (58%) pat nerunā ar viņiem par internetā sastopamajiem apdraudējumiem. Ņemot vērā, ka liels skaits pieaugušo raizējas arī par draudiem, ar ko internetā saskaras nepieredzējuši vecāka gadagājuma radinieki, jo īpaši krāpšanas un ļaunprogrammatūru formā, ir svarīgi, lai šiem uztrauktajiem vecākiem ir nepieciešamā programmatūra un atbalsts, kas ļauj rūpēties par savu tuvinieku drošību," sacīja "Kaspersky Lab" vadošais antivīrusu eksperts Deivids Emms.

"Kaspersky Lab" aicina vecākus izvēlēties pieeju, kas apvieno visaptverošu drošības risinājumu ar izglītošanu un komunikāciju. Uz ģimeni orientēts programmatūras risinājums ir galvenais drošības tīkls, kas efektīvi pasargā bērnus, kad vecāku nav klāt, vai no draudiem, par kuriem pieaugušie vēl nemaz nezina; taču ir vienlīdz svarīgi, lai bērni un arī gados vecāki radinieki saprot, kā pašiem sevi aizsargāt. Tāpēc viņiem ir jāzina, kam pievērst uzmanību, kā bloķēt nevēlamu saskarsmi un kā izvairīties no traucējoša satura. Pirmām kārtām "Kaspersky Lab" iesaka vecākiem (un vecākajiem bērniem) apvienot programmatūru un izglītošanu ar atklātu dialogu par riskiem un uzvedību tiešsaistē.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)