Banner 980x90

Pētījums: Nākamajā gadā darba tirgū prognozē darbavietu un atalgojuma pieaugumu 

Ilustratīvs foto/ Foto: Stock.XCHNG
Ilustratīvs foto/ Foto: Stock.XCHNG

Ekonomiskās izaugsmes ietekmē nākamajā gadā tiek prognozēts, ka situācija darba tirgū uzlabosies, pieaugot nodarbinātības līmenim un strādājošo atalgojumam, liecina vadošā interneta personāla atlases uzņēmuma "CV-Online" oktobrī un novembrī veiktais pētījums Baltijas valstīs par nākamā gada plāniem un tendencēm darba tirgū. Kopumā aptaujā piedalījās vairāk nekā 2 600 darba devēju.

Vislielāko optimismu prognozēs uzrādīja tieši darba devēji Latvijā, kur nākamajā gadā pieņemt jaunus darbiniekus plāno 47% no aptaujātajiem, kamēr Lietuvā un Igaunijā šie skaitļi ir attiecīgi 42% un 40%. Salīdzinoši ar iepriekšējā gada Baltijas pētījuma rezultātiem, vienīgi Latvijā gaidāms pieaugums, kas procentuāli ir 5%, Lietuvā pieprasījums pēc darbiniekiem samazinājies par 6%, bet Igaunijā tas palicis nemainīgs.

Visvairāk darbinieku Latvijā meklēs tādās nozarēs uzņēmumi kā mazumtirdzniecība, finanses, pakalpojumu industrija, IT un telekomunikācijas, kā arī būvniecība. Visbiežāk par Baltijas valstu darba devēju pamatojumu personāla skaita pieaugumam minēts darba apjoma pieaugums, to norādījuši aptuveni 50%. Otrs nozīmīgākais iemesls, ko darba devēji norādījuši ir iepriekšējo darbinieku aiziešana no darba, darba ņēmēju rotācija – aptuveni 25%. Pēdējo divu gadu laikā palielinājies tādu uzņēmumu skaits, kas nākamajā gadā plāno gan pieņemt, gan atlaist darbiniekus, 30% darba devēju Latvijā.

Salīdzinot šos rezultātus ar pagājušo gadu, 2014.gada aptauju, tas ir pieaudzis par 8%, bet ar 2013. gada aptauju – par 14%. Katrs trešais uzņēmums jeb 34% no aptaujātajiem darba devējiem, kuri nākamajā gadā iecerējuši samazināt personāla skaitu, šo situāciju pamato ar to, ka dažās amata pozīcijās darbinieki strādā neefektīvi. Atbilstoši pētījuma rezultātiem, 5% darba devēju Latvijā nākamajā gadā paredzējuši personāla skaita samazinājumu, atlaižot kādu no esošajiem darbiniekiem. Turpretī 14% darba devēju izmaiņas līdzšinējā uzņēmuma personāla sastāvā neplāno.

"Nākamajā gadā Latvijā tiek prognozēta nedaudz straujāka ekonomiskā izaugsme nekā šajā gadā, tāpēc salīdzinoši vairāk uzņēmumu plāno pieņemt jaunus darbiniekus, lai sekmētu sava uzņēmuma darbības apjomu palielināšanos. Attiecīgi varam sagaidīt mērenu nodarbinātības pieaugumu un bezdarba samazināšanos, bet to kavēs atbilstošu darbinieku trūkums, ko savukārt ietekmēs pastāvīgā darbspējīgo iedzīvotāju skaita samazināšanās demogrāfijas un emigrācijas problēmu dēļ. Tāpat arī redzam to, ka lai noturētu un piesaistītu kvalificētu darbaspēku, uzņēmumi nākamajā gadā turpinās vēl lielāku uzmanību pievērst algu pieauguma jautājumiem, tajā pašā laikā pievēršot lielu uzmanību arī darbinieku efektivitātei", pētījuma rezultātus analizē Aivis Brodiņš, "CV-Online Latvia" vadītājs.

Ņemot vērā situāciju darba tirgū, konkurenci un laba, atbilstoša darbaspēka trūkumu, cīņa par talantiem kļūs vēl sīvāka nekā iepriekšējos gadus. Vairāk nekā trešdaļa Baltijas darba devēju plāno palielināt atalgojumu, lai noturētu savus darbiniekus un būtu pievilcīgi darba devēji potenciālajiem darbiniekiem. Atalgojuma pieaugumu darbiniekiem ieplānojuši 40% darba devēju Latvjā, kas, salīdzinoši ar pagājušā gada aptaujas rezultātiem, ir par 4% vairāk. Visbiežāk šādu lēmumu darba devēji pamatoja ar to, ka vēlas motivēt savus darbiniekus, lai viņi paliktu strādāt konkrētajā uzņēmumā. Savukārt 26% darba devēju plāno atalgojumu saglabāt līdzšinējā līmenī, bet 7% atzina, ka dažus darbiniekus gaida algas pieaugums, bet dažiem tā tiks samazināta. Tikai 1% darba devēju atzina, ka nākamajā gadā viņu darbinieku atalgojums tiks samazināts. 26% darba devēju aptaujas periodā lēmumu par darbinieku atalgojumu nākamajam gadam nebija pieņēmuši un atbildēt nevarēja.

Aptaujājot darba devējus par vienu no nākamā gada aktuālajiem jautājumiem, vai būtu gatavi nodarbināt savā uzņēmumā bēgļus, katrs piektais jeb 20% šādu iespēju pieļāva. Visbiežāk apstiprinošai atbildei pievienojot arī papildu nosacījumus, piemēram, ja būtu attiecīgās valodu zināšanas un nepieciešamās profesionālās prasmes, gatavība strādāt mazkvalificētu darbu.

Darba devēju aptauja norisinājās interneta vidē šī gada oktobra un novembra mēneša laikā. Kopumā tika aptaujāti vairāk nekā 2 600 darba devēju Baltijas valstīs, no kuriem 221 Latvijā, 283 Lietuvā un 2 174 Igaunijā.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)