Banner 980x90

Pērn tiesībsargājošās iestādes saņēmušas 40 iesniegumus par iespējamu krāpšanos ar ES fondiem

2014.gadā tiesībsargājošajās iestādēs ir saņemti 40 iesniegumi par iespējamām krāpnieciskām un citām nelikumīgām darbībām Eiropas Savienības (ES) fondu un citu ES finanšu palīdzības instrumentu ietvaros, teikts šodien valdībā izskatītajā Finanšu ministrijas (FM) informatīvajā ziņojumā par konstatētajiem neatbilstoši veiktajiem izdevumiem ES politikas instrumentu, ES iniciatīvu, Pirmsiestāšanās fondu un Pārejas perioda palīdzības ietvaros līdz 2014.gada 31.decembrim.

FM informācija liecina, ka pērn saistībā ar pārkāpumiem ES fondu apgūšanā Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas dienestā tika saņemti trīs iesniegumi, Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā (KNAB) - septiņi iesniegumi, bet Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldē (ENAP) - 30 iesniegumi.

No minētajiem iesniegumiem lielāka daļa jeb 27 iesniegumi saņemti no ES fondu administrējošām iestādēm. Tāpat iesniegumi par iespējamu ES finansējuma izkrāpšanu, tai skaitā iespējamajiem interešu konflikta pārkāpumiem, tika saņemti no privātpersonām un juridiskajām personām.

Vairumā gadījumu saņemtā informācija saistīta ar iespējamām pretlikumīgām darbībām izkrāpt ES struktūrfondu līdzekļus, tomēr būtiska daļa - 14 gadījumi - ir arī saistīta ar iespējamām noziedzīgām darbībām, pretendējot uz publisko finansējumu lauku un zivsaimniecības attīstībai. No tiem deviņi gadījumi konstatēti Lauku atbalsta dienestā, kur trīs projektos finansējums izmaksāts 239 041 eiro apmērā un seši gadījumi bez finansiālās ietekmes.

2014.gadā ierosināti 32 kriminālprocesi, tai skaitā divi pēc ENAP pašu iniciatīvas un divi ENAP operatīvā darba rezultātā. Četros gadījumos lietas izbeigtas, jo konstatēts, ka nav noticis noziedzīgs nodarījums, vai noziedzīga nodarījuma sastāva neesamības dēļ.

Deviņos gadījumos Valsts policija pieņēma lēmumu par atteikšanos uzsākt kriminālprocesu un divos gadījumos atbilde vēl nav sniegta. No tiem divos gadījumos ES fondu administrējošās iestādes pārsūdzēja pieņemto lēmumu un vienā gadījumā kriminālprocess ir uzsākts. Savukārt vienā no minētajiem deviņiem gadījumiem Finanšu un ekonomisko noziegumu izmeklēšanas prokuratūra atcēla pieņemto Valsts policijas lēmumu un uzsāka kriminālprocesu.

Attiecībā uz KNAB saņemtajiem septiņiem iesniegumiem saistībā ar valsts amatpersonu iespējamiem pārkāpumiem vai noziedzīgu rīcību, KNAB, veicot pārbaudi, trīs gadījumos nekonstatēja interešu konflikta vai citus iespējamos pārkāpumus ES projektu īstenošanā. Saistībā ar diviem iesniegumiem no vienas un tās pašas personas KNAB, veicot pārbaudi, ierosināja administratīvā pārkāpuma lietu attiecībā uz vienu amatpersonu. Izskatot administratīvā pārkāpuma lietu un izvērtējot administratīvā pārkāpuma lietā esošos pierādījumus par valsts amatpersonai noteikto amatu savienošanas ierobežojumu pārkāpumiem, KNAB pieņēma lēmumu izbeigt lietvedību un atbrīvot no administratīvās atbildības, atzīstot izdarīto administratīvo pakāpumu par maznozīmīgu, izsakot mutvārdu aizrādījumu. Savukārt par diviem iesniegumiem līdz 2014.gada 31.decembrim tika turpināta resoriskā pārbaude.

FM pozitīvi vērtē faktu, ka izskatīto lietu un ierosināto kriminālprocesu skaits turpina pieaugt. Salīdzinājumam - 2013.gadā visās tiesībsargājošajās iestādēs kopumā tika saņemti 25 iesniegumi un vienā gadījumā KNAB uzsāka pārbaudi pēc savas iniciatīvas - no tiem 11 gadījumos uzsākti kriminālprocesi un viena lietvedība administratīvā pārkāpuma lietā. Savukārt 2012.gadā tika saņemti 26 iesniegumi, no kuriem septiņos gadījumos uzsākti kriminālprocesi.

Kopumā 2014.gadā konstatēto neatbilstību apjoms salīdzinājumā ar 2013.gada attiecīgo periodu ir samazinājies, ko FM skaidro ar iestāžu pastāvīgi īstenotajām preventīvām darbībām, dažādiem informēšanas un izglītošanas pasākumiem finansējuma saņēmējiem nolūkā skaidrot ES prasības projektu atbilstošai ieviešanai. Tāpat pozitīvi vērtējama arī iepirkumu pirsmpārbaužu veikšana, kas samazina pārkāpumu iepirkumu jomā rašanos intensitāti.

Analizējot neatbilstības sadalījumā pa nozarēm, FM secina, ka lielākais neatbilstību apjoms un īpatsvars kopējā 2007.-2013.gada plānošanas perioda neatbilstību apjomā, kas konstatēts 2014.gadā, ar ievērojamu pieaugumu ir transporta un informācijas un komunikācijas tehnoloģiju (IKT) jomā, tomēr joprojām lielākais neatbilstību īpatsvars visā 2007.-2013.gada plānošanas periodā konstatētajā kopējā neatbilstību apjomā salīdzinājumā ar iepriekšējiem datiem ir uzņēmējdarbības un inovāciju nozarē, kurai seko transporta, IKT un izglītības jomas. Tāpat ievērojama daļa neatbilstību 2014.gadā konstatētas pilsētvides jomā un lauksaimniecības attīstības jomā.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)