Banner 980x90

Nemateriālā kultūras mantojuma likumprojekta virzība notikusi, saskatot finanšu perspektīvu

Kultūras ministrija jau pirms gada izstrādāto nemateriālā kultūras mantojuma likumprojektu virza valdībā pašlaik, jo ir saskatīta finanšu perspektīva regulējuma ieviešanai.

Kultūras ministre Dace Melbārde (VL-TB/LNNK) žurnālistiem otrdien, 11.augustā, atzina, ka koncepcija par nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanu ir sagatavota un valdībā izskatīta jau 2008.gadā. Tomēr tad sākās ekonomiskā krīze un koncepcijas īstenošana nav bijusi reāla. Valstī ir vairāki likumi, kas nedarbojas, jo trūkst nepieciešamā finansējuma.

Taču patlaban ministrija ir saskatījusi iespējas likumprojekta reālai īstenošanai, tāpēc arī likumprojekts ir nonācis līdz izskatīšanai valdībā.

"Mēs skaidri pasakām, ka Latvija arī turpmāk veidos nacionālos kultūras nemateriālā mantojuma sarakstus," teica ministre. Tāpat tas paredz arī izveidot Latvijas nemateriālā kultūras mantojuma padomi un skaidri noteikt Dainu skapja atrašanās vietu - Latvijas Nacionālo bibliotēku.

Likuma mērķis ir saglabāt nemateriālo kultūras mantojumu un nodrošināt tā ilgtspēju, nododot to nākamajām paaudzēm. Likums paredz veidot Latvijas nemateriālo kultūras vērtību sarakstu.

Ar likuma palīdzību vēlas veicināt sabiedrības izpratni par nemateriālā kultūras mantojuma nozīmi, kā arī sekmēt sadarbību starp pašvaldībām, privāto un nevalstisko sektoru. Likumā sadalītas arī kompetences starp dažādām valsts institūcijām un noteikts, ka jāveido padome nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanai.

Lai būtu iespējams sākt likumprojekta īstenošanu, laika posmā no 2016. līdz 2018.gadam valsts budžeta finansējums primāri nepieciešams nacionālā līmeņa nemateriālā kultūras mantojuma sarakstu izveides sākšanai, organizējot izglītojošus seminārus par pieteikumu sagatavošanu, nemateriālā kultūras mantojuma izpausmju un to lietpratēju apzināšanu un popularizēšanu sabiedrības informēšanai un nemateriālā kultūras mantojuma vērtību nostiprināšanai un izplatīšanai. Plānots, ka 2016.gadā šiem mērķiem būtu vajadzīgi 21 144 eiro, bet 2017., 2018.gadā katru gadu - 36 013 eiro. 2019.gadā likumprojekta īstenošanai plānotais finansējums ir 99 623 eiro, tajā skaitā ir gan jau minētās informēšanas aktivitātes, gan arī 20 000 eiro balvai nemateriālā kultūras mantojuma jomā, provizoriski pasniedzot piecas balvas 3000 eiro vērtībā, kā arī 45 110 eiro nemateriālā kultūras mantojuma pieejamības nodrošinājumam Latviešu folkloras krātuvē.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)