Banner 980x90

Melānijas Vanagas muzejs aicina doties rudens ekspedīcijās

Publicitātes foto
Publicitātes foto

Rakstniece, kultūrvēsturniece Melānija Vanaga 20. gs. 60.-70. gados pētīja Amatas upes baseinu, dokumentējot pieredzēto milzīgās rokraksta grāmatās, kas digitalizētas glabājas M.Vanagas muzejā un Latvijas Nacionālajā bibliotēkā. 

Pieminot rakstnieces 110.dzimšanas dienu, M.Vanagas muzejs organizē plašu piemiņas ekspedīciju sēriju, kurā galvenie dalībnieki un Amatas upes baseina pētnieki būs astoņu Amatas novada skolu (Amatas, Zaubes un Sērmūkšu pamatskolu, Nītaures vidusskolas, Spāres un Drabešu internātskolu, Drabešu sākumskolas, pirmskolas izglītības iestādes "Kastanītis"), kā arī Skujenes pamatskolas (Vecpiebalgas novads) audzēkņi. 

Gaujas pieteka Amata pazīstama ar savas senlejas stāvajiem smilšakmens un dolomīta krastiem, kuros "iekārtojies" tūristu iemīļotais Zvārtes iezis. Pavasara palos Amata vilina kā viens no izaicinošākajiem un arī bīstamākajiem laivotāju maršrutiem Latvijā - to baro ap 60 mazu upīšu un strautu un tās baseinā gozējas vairāk nekā 20 ezeru. Par upes nosaukumu izteikti dažādi minējumi, tostarp, ka vārds "amata" jeb "amada’ cēlies no lībiešu "māte" vai sanskrita "nemirstība".

"Sāku gandrīz kā rotaļu, bet drīz ar Amatu saslimu neārstējami. Amatu esmu pacietīgi pašas soļiem izmērījusi no iztekas un atpakaļ. Neesmu ar līkumu gājusi ne pašai grūtākajai mežonībai, ne arī garlaikojusies uz pašām nomīdītākajām tūristu takām. Un visus ceļus un neceļus arvien kā pirmoreiz. Visus ar dvēseles līdzdalību, bez tā brīnumu neredzēt, bez tā Amatu nepazīt". (M.Vanaga)

Līdz pat 15.oktobrim skolēni kopā ar skolotājiem dosies pašu izvēlētā maršrutā gar Amatu vai kādu no tās pietekām, rūpīgi dokumentējot dabas un kultūrvēsturiskos objektus un materiālus iesniedzot M.Vanagas muzejam. No 5. līdz 18.novembrim ekspedīciju rezultātus varēs skatīt noslēguma izstādē Amatas novada Kultūras centrā Ģikšos.

M.Vanagas muzejs aicina ikvienu interesentu izbaudīt zelta rudeni un iepazīt kādu no Amatas upes baseina tūrisma takām! 
Tūrisma kartes pieejamas: Amatas TIC: www.amata.lv 

Piemiņas ekspedīcijas organizē M. Vanagas muzejs, atbalsta - Amatas novada pašvaldība, Valsts kultūrkapitāla fonds, Amatas TIC, Amatas novada Izglītības pārvalde un Amatas  novada Mūzikas un mākslas skola 

Seko M. Vanagas muzeja aktivitātēm Facebook: #MelanijasVanagasMuzejs #MelanijaVanaga. Plašāka informācija: M. Vanagas muzeja vadītāja Ingrīda Lāce, t. 29445480, e-pasts: Ingrida_l@inbox.lv.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)