Banner 980x90

Kāpēc vairs nebūs pieejami daži augu aizsardzības līdzekļi?

Ilustratīvs foto/ Foto: Stock.XCHNG
Ilustratīvs foto/ Foto: Stock.XCHNG

"Nākamgad mazdārzniekiem vairs nebūs pieejami diezgan daudzi augu aizsardzības līdzekļi, piemēram, Decis Mega, Ridomil Gold, Topas 100. Kāds tam iemesls?" Vija Jelgavas novadā.

Valsts augu aizsardzības dienesta (VAAD) sabiedrisko attiecību speciāliste Dace Ūdre informē, ka šogad līdz 1. jūnijam saskaņā ar Eiropas Savienības Regulu Nr. 1272/2008 visiem augu aizsardzības līdzekļiem bija jāveic pārklasifikācija. Tādējādi atbilstīgi Ministru kabineta 24.07.2012. noteikumiem Nr. 509 "Noteikumi par augu aizsardzības līdzekļu laišanu tirgū saskaņā ar Regulu Nr. 1107/2009" dažiem preparātiem 3. reģistrācijas klase ir anulēta.

Latvijā ir noteikti divi galvenie kritēriji:

* 3.reģistrācijas klasē nedrīkst būt augu aizsardzības līdzekļi, kuri klasificēti kā akūti toksiski, norijot, ieelpojot vai nonākot cilvēka organismā caur ādu, kuri ir mutagēni vai toksiski reproduktīvajai sistēmai, kā arī kuri var izraisīt nopietnus acu bojājumus. Šo bīstamību uz līdzekļa marķējuma apzīmē ar burtu un ciparu, piemēram, H318 izraisa nopietnus acu bojājumus;

* lai līdzekli reģistrētu vai nereģistrētu 3.klasē, vērtē, kāda ir tā iedarbības pakāpe uz cilvēku. Ja apstrādes laikā neizmanto individuālos aizsardzības līdzekļus vai pēc tās līdzeklis nepārsniedz pieļaujamo iedarbības pakāpi, to iekļauj 3.reģistrācijas klasē.

Veicot pārklasifikāciju, Agil 100 EC, Decis Mega un Fastac 50 tika iekļauti kādā no iepriekš minētajām bīstamības kategorijām. Piemēram, Decis Mega 50 un Fastac 50 ir akūti toksiski norijot.

Šāda pārklasifikācija vienlaikus veicinās cilvēkam un videi draudzīgāku, atbildīgāku ķīmisko preparātu lietošanu. VAAD mudina nelielo dārzu īpašniekus apsvērt citas kaitīgo organismu ierobežošanas metodes, iztiekot bez ķīmijas. Bet gadījumos, ja piemājas dārzos ir savairojies kāds kaitēklis vai slimība un tie vairākus gadus nodara būtisku kaitējumu kultūraugiem, samazinot vai pat iznīcinot gaidāmo ražu, ieteicams apmeklēt profesionālā augu aizsardzības līdzekļu lietotāja mācības. Tajās var apgūt zināšanas par augu aizsardzības jomu regulējošo normatīvo aktu prasībām, augu aizsardzības līdzekļu klasifikācijas pamatprincipiem, kultūraugu slimībām un kaitēkļiem, augu karantīnas organismiem, individuālo aizsardzības līdzekļu lietošanas nepieciešamību un citiem jautājumiem. Ja sekmīgi nokārto pārbaudījumu, var saņemt 2.klases augu aizsardzības līdzekļu lietotāja apliecību.

Raksts tapis sadarbībā ar 

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)