Kalniete: "Vienotība" ir ceļā no vērtību uz interešu partiju
"Vienotība" ir ceļā no vērtību uz interešu partiju, intervijā laikrakstam "Neatkarīgā" pauž Eiropas Parlamenta (EP) deputāte Sandra Kalniete (V), kura šovasar nolēma pamest partijas valdi.
Vaicāta, vai redz vietu šajā partijas ceļā, Kalniete norāda, ka ir Eiroparlamenta deputāte un ierindas biedre "Vienotībā". Tas viņai dodot iespēju pietiekami atklāti runāt par lietām, kas šķiet nepareizas. "Sarunās ar saviem partijas biedriem to neesmu slēpusi, jo man ir skumji skatīties, kā mēs atgrūžam savu vēlētāju, kuram ir liberālāks skatījums uz daudziem jautājumiem," saka deputāte. "Mēs ļoti izšķērdīgi apejamies ar saviem vēlētājiem un arī mūsu cilvēkiem," norāda Kalniete.
Deputāte gan neredz pamatu ar viņu vai bez uz šo liberālo vērtību bāzes veidoties kādai jaunai partijai, norādot, ka tā tomēr ir samērā neliela vēlētāju daļa. "Vienmēr esmu centusies uzsvērt, ka "Vienotības" vadībai ir jāstrādā iekļaujoši. Tāpat es apšaubu nepieciešamību pēc jaunas politiskas partijas, kura domāta vienam Saeimas sasaukumam. Tas ir elektromobilis, ar ko iebraukt Saeimā un tad izkust citās partijās," izsakās Kalniete.
"Vienotības" gadījumā mani uztrauc - ja pazūd šis eiropeiskais un liberālais [spārns] pilnībā (tas nekad nav dominējis "Vienotības" tēlā), tad ar ko mēs atšķiramies no otras konservatīvās partijas - Zaļo un zemnieku savienības -, kas priekšplānā neliek nacionālas vērtības kā nacionālā apvienība, bet konservatīvu pieeju jebkuriem jautājumiem, tai skaitā kreisi konservatīvu ekonomisko redzējumu?" retoriski jautā deputāte.
Vaicāta, vai "Vienotībā" ir izveidojies tāds partijas kodols, kurš klāt nevienu nelaiž, Kalniete izsakās, ka viņai ir savs vārds, kā šo kodolu "Vienotībā" sauc - "zaķisti". "Jau vairākkārt esmu publiski teikusi, ka paaudžu maiņa ir nepieciešama ne tikai "Vienotībā". Ja paskatāmies uz Latvijas politikas veterāniem, kur dažas sejas nav mainījušās kopš neatkarības atjaunošanas laikiem, tad tas neizbēgami ved pa skuju taku," pārliecināta deputāte.
Kā piemēru Kalniete minēja Igauniju un Lietuvu, kur radniecisko partiju vadītājiem ir attiecīgi 38 un 34 gadi. Deputāte uzskata, ka ir ļoti svarīgi, lai vēlētājiem priekšplānā parādītos jaunas sejas, kas domā tāpat kā jaunā paaudze un ar ko jaunā paaudze var asociēties. "Tad, kad tāda tantiņa kā es iznāk un kaut ko sāk stāstīt, tad es viņiem esmu kā vecmāmiņa. Domāju, ka viņiem ir garlaicīgi," pauž Kalniete.
Eiroparlamentāriete gan uzsver, ka ir vajadzīgas jaunas nopietnas personības. "Ja nav nopietna piedāvājuma, adekvāta tam, ko gaida, tad to vietā nāk populisti," norāda Kalniete, neslēpjot, ka vismaz viens šāds cilvēks šobrīd Saeimā ir.
Savukārt, raugoties uz partijas līderes Solvitas Āboltiņas nākotni, deputāte norāda, ka viens no viņas neatliekamākajiem uzdevumiem, ja viņa patiešām domā par partijas nākotni, ir domāt par savu pēcteci. Kā spilgtu piemēru viņa min bijušo Vācijas kancleru Helmutu Kolu, kurš veidoja ap sevi spēcīgu jaunākās paaudzes politiķu grupu, no kuras vēlāk izvirzījās Angela Merkele. "Gaidu no Solvitas [Āboltiņas], ka viņa mērķtiecīgi darīs ko līdzīgu mūsu partijā. Ko kongress ievēlēs 2016.gadā, tas ir cits jautājums, bet, ja nevarēsim saviem vēlētājiem pateikt, ka mēs maināmies, tad 2018.gadā mūs varētu sagaidīt "Latvijas ceļa" un Tautas partijas liktenis," prognozē Kalniete.
Uz sarakstu