Banner 980x90

Kā veidojas OCTA apdrošināšanas prēmija?

Tas ko mēs dēvējam par polises cenu, piemēram, OCTA vai KASKO apdrošināšanas polisei, pēc definīcijas un likumā noteiktā termina ir apdrošināšanas prēmija. Tieši tā visbiežāk arī minēts apdrošināšanas kompāniju līgumu dokumentos.  Šo terminu ir vērts zināt un iepazīt tuvāk, lai labāk spētu saprast apdrošināšanas dokumentus, kā arī zināt, kas tad veido mūsu iegādāto apdrošināšanas polišu cenu jeb apdrošināšanas prēmiju. 

Apdrošināšanas prēmija ir maksājums par apdrošināšanu. Tā ir atkarīga no apdrošināšanas veida, apdrošināšanas līguma darbības termiņa, apdrošinājuma summas un tarifa likmes – saka apdrošināšanas likumā definēto terminu skaidrojums. Saskaņā ar to apdrošināšanas prēmija ir visa apdrošināšanas polisē norādītā maksa par apdrošināšanu, neatkarīgi no to sastādošajiem atskaitījumiem un sastāvdaļām. Bet, ja nedaudz vienkāršāk, Apdrošināšanas prēmiju, piemēram, OCTA polisei, nosaka daudzi un dažādi faktori. Cena (apdrošināšanas prēmija) vienmēr ir izdevīgāka, iegādājoties polisi uz ilgāku termiņu nekā īsāku laika posmu. Tāpat būtisks ir transportlīdzekļa tips, tā pilna masa, vecums (jaunām automašīnām apdrošināšanas prēmija būs augstāka nekā vecākām), transportlīdzekļa reģistrācijas vieta. Apdrošināšanas prēmijas cenu var ietekmēt arī transportlīdzekļa īpašnieka juridiskais statuss – OCTA polises cena, izmantojot auto komercdarbībai, būs augstāka. Tikpat svarīga ir arī transportlīdzekļa vadītāja braukšanas vēsture (Bonus-Malus klase) un transportlīdzekļa vadītāja vecums. Tomēr apdrošināšanas prēmija nav attiecināma tikai uz OCTA polisi vien – tā ir jebkuras apdrošināšanas polises cena nekustamajam īpašumam, transportlīdzeklim, ceļojumiem u.c.

Protams, pie dažādiem apdrošinātājiem kritēriju nozīmīgums pie cenas veidošanās var atšķirties. Tieši aprēķinot šo kritēriju kopējo ietekmi un būtiskuma pakāpi, apdrošināšanas kompānija arī veido apdrošināšanas prēmijas kopējo summu katrai apdrošināšanas polisei individuāli. Savukārt daļu no apdrošināšanas prēmijas sastāda noteikti maksājumi un iemaksas. Piemēram, arī apdrošinātāja administratīvās izmaksas ir iekļautas apdrošināšanas prēmijā. Ja polise maksā 100 eiro, nedaudz mazāk nekā piektā daļa no cenas veidojas no administratīvajām izmaksām. Aptuveni viens procents no polises cenas nonāk Finanšu tirgus kapitāla komisijas rīcībā, kas veido Apdrošināto aizsardzības fondu (gadījumos, ja apdrošinātājs bankrotē un iestājas apdrošināšanas gadījums, šis viens procents nonāk pie polises pircēja). Tāpat viens līdz divi procenti no polises cenas viedo atskaitījumu Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju biroja uzturēšanai un garantiju fondam, kā arī Ceļu satiksmes negadījumu novēršanas un profilakses fondam – tieši no OCTA apdrošināšanas prēmijas summas. 

Kopumā visam iepriekšminētajam vajadzētu veidot mazāk nekā ceturtajai daļai no kopējās polises summas. Visa pārējā apdrošināšanas prēmijas summa paredzēta atlīdzību izmaksām. Vairāk vai mazāk tiek uzskatīts, ka apdrošināšana ir sava veida solidaritātes princips – vienošanās iemaksāt vienādas proporcionālas naudas summas kopējā kasē, no kuras paņemt, ja gadās neparedzētas situācijas. 

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)