Banner 980x90

Kā izvēlēties KASKO apdrošināšanas polisi?

Pastāv divu veidu transportlīdzekļu apdrošināšanas polises – KASKO un OCTA. Ja OCTA apdrošināšana ikvienam autovadītājam ir obligāta, tad KASKO apdrošināšana ir brīvprātīga. Šajā rakstā pastāstīsim par to, kas ir KASKO un kā izvēlēties KASKO apdrošināšanas polisi.

Kas ir KASKO apdrošināšana?

KASKO apdrošināšana ir brīvprātīga sauszemes transportlīdzekļu apdrošināšana, kas sniedz finansiālu aizsardzību transportlīdzekļa īpašniekam. Apdrošināšana paredz, ka tiek segti jūsu transportlīdzeklim nodarītie zaudējumi pat tad, ja esat ceļu satiksmes negadījuma izraisītājs.

KASKO apdrošināšana sedz šādus riskus – zādzība, laupīšana, vandalisms, ugunsnelaime, dabas katastrofa, krītoši priekšmeti, sadursme ar citu transportlīdzekli, sadursme ar šķērsli, sadursme ar dzīvnieku, nobraukšana no ceļa, hidrotrieciens, transportēšanas laikā nodarītie bojājumi, automazgātavā/remontdarbnīcā radītie bojājumi, ceļu satiksmes negadījums, degvielas sistēmas tīrīšana, kļūdaini ielietas degvielas dēļ un citi riski. Apdrošināšanas prēmijas apmēru var aprēķināt ar dažādu KASKO kalkulatoru palīdzību. 

Kā atšķiras KASKO un OCTA?

KASKO un OCTA ir divas dažādas auto apdrošināšanas. Galvenā atšķirība ir tāda, ka OCTA polise Latvijā ir obligāta ikvienam transportlīdzekļa īpašniekam, savukārt KASKO ir brīvprātīga apdrošināšana. Tāpat atšķiras apdrošinātie riski. OCTA sedz zaudējumus, ko autovadītājs var nodarīt trešajai personai un tās mantai, savukārt KASKO apdrošināšana sedz zaudējumus, kas nodarīti polises īpašniekam.

KASKO pašrisks

Iegādājoties KASKO polisi, jārēķinās ar pašrisku. KASKO pašrisks ir fiksēta naudas summa (vai procentu likme) jeb zaudējumu daļa, ko negadījuma gadījumā sedz apdrošinātais (polises īpašnieks). Piemēram, ja auto pēc satiksmes negadījuma nepieciešami remontdarbi 2000 EUR vērtībā un polisē ir fiksēts pašrisks 500 EUR, tad apdrošinātājs izmaksās 1500 EUR. Jo lielāku pašrisku nosaka apdrošinātājs, jo lētāk izmaksās polise. Un otrādāk – jo mazāks pašrisks, jo dārgāka apdrošināšana.

Arī pašrisks tiek iedalīts vairākās kategorijās – bojājumu pašrisks, stiklojuma pašrisks, zādzības pašrisks un auto pilnīgas bojāejas pašrisks. Atsevišķas apdrošināšanas kompānijas var nepiemērot pašrisku kādai no kategorijām, piemēram, stiklojums visbiežāk tiek apdrošināts bez pašriska. Lai uzzinātu par konkrētiem pašriska apmēriem, ko piedāvā apdrošinātājs, iepazīstieties ar polises noteikumiem.

Kas jāņem vērā, izvēloties KASKO?

Ir vairāki faktori, kas jāņem vērā, pirms KASKO polises iegādāšanās, tajā skaitā apdrošinātie riski, ierobežojumi attiecībā uz vadītāju, apdrošināšanas atteikuma iespējamība, polises apmaksas kārtība u.c. Apskatīsim katru no šiem faktoriem. 

Apdrošinātie riski

Attiecībā uz KASKO polisi, tām ir divi dažādi veidi – visu risku apdrošināšana un nosaukto risku apdrošināšana. Ja izvēlēsieties nosaukto risku polisi, svarīgi noskaidrot, kas tieši tiks apdrošināts. Esam apkopojuši populārākos riskus, ko sedz vairums apdrošinātāju. Tie ir šādi:

  • zādzība. Atlīdzība par nozagtu transportlīdzekli, tajā skaitā bojājumiem, kas radušies zādzības rezultātā;
  • avārija, vandalisms vai citi negadījumi. Atlīdzība par zaudējumiem, kas radušies ceļu satiksmes negadījuma rezultātā, citas personas radītu bojājumu rezultātā, dzīvnieka bojājumu rezultātā, automazgātavā, autoservisā vai uz prāmja;
  • sadursme ar dzīvnieku. Atlīdzība par zaudējumiem, kas radušies pēc sadursmes ar dzīvnieku;
  • stiklu bojājumi. Atlīdzība par bojājumiem, kas radušies priekšējiem, sānu un aizmugurējiem stikliem;
  • diennakts auto palīdzība, piemēram, iespēja nodrošināt evakuatoru;
  • pilnīgā bojāeja. Tiek atlīdzināta summa auto tirgus vērtībā;
  • vadītāja un pasažieru apdrošināšana nelaimes gadījumā. Tiek segti medicīniskie izdevumi, kompensācija invaliditātes, nāves vai pārejošas darba nespējas gadījumā, kā arī dzīves vietas pielāgošana;
  • atslēgu zādzība vai degvielas sajaukšana. Atlīdzība par nozagtu auto atslēgu vai pults atjaunošanu, kā arī zaudējumiem, kas radušies, iepildot nepareizu degvielu.

Šie ir tikai daži no riskiem, ko var segt KASKO polise. Pieejami dažādi papildu segumi, kas sedz plašākus riskus. Aicinām ar tiem iepazīties apdrošinātāju piedāvājumos.

Ierobežojumi attiecībā uz autovadītāju

Iegādājoties KASKO polisi, apdrošinātājs liek norādīt datus par jaunāko autovadītāju, kas lietos automašīnu, un viņa stāžu. Līdz ar to, ja ceļu satiksmes negadījumu būs izraisījusi persona, kas ir jaunāka par līgumā norādīto, apdrošināšanas summa var tikt samazināta. Tāpēc ir ļoti būtiski norādīt korektus datus. 

Apdrošināšanas atteikums

Vēl viens faktors, kam noteikti jāpievērš uzmanība, ir gadījumi, kādos apdrošināšana no apdrošinātāja puses var tikt atteikta vai samazināta. Pat ja iegādāsieties visu risku polisi, ir svarīgi pievērst uzmanību gadījumiem, kad apdrošināšana var tikt atteikta, jo katra apdrošinātāja noteikumi var atšķirties. Piemēram, situācijā, kad automašīnā tiek atstātas atslēgas un tā tiek nozagta, apdrošinātājs atlīdzību var neizmaksāt.

Pašriska apmērs un faktori, kas to ietekmē

KASKO polisēm tiek piemērots arī nulles pašrisks, piemēram, sadursmei ar dzīvnieku. Šajā gadījumā gan jāpievērš uzmanība, vai pašrisks tiek piemērots vienam gadījumam vai arī atkārtotiem. 

Polises apmaksa

Visbeidzot, jāpievērš uzmanība polises apmaksas kārtībai. Nereti var nākties piemaksāt, ja polise tiek apmaksāta vairākās daļās, tāpēc ir būtiski izvēlēties polisi ar visizdevīgākajiem apmaksas nosacījumiem. 

Kā veidojas KASKO polises cena

Ņemot vērā, ka tiek piedāvātas KASKO polises ar dažādu cenu, loģisks šķiet jautājums – kā veidojas KASKO polises cena. Aprēķinot polises cenu, visbiežāk vērā tiek ņemti šādi faktori:

  • transportlīdzekļa vērtība. Ja transportlīdzeklis ir jauns, KASKO polise maksās vairāk, jo jauna transportlīdzekļa remonts un rezerves daļas var būt krietni dārgāki;
  • transportlīdzekļa ražotājs un modelis;
  • īpašnieka statuss – vai īpašnieks ir fiziska vai juridiska persona, tostarp vecums un autovadītāja stāžs;
  • līdzšinējā apdrošināšanas vēsture. Jo sliktāka līdzšinējā apdrošināšanas vēsture, jo dārgāka KASKO polise;
  • transportlīdzekļa izmantošanas veids. Polise būs krietni dārgāka, ja transportlīdzeklis tiks izmantots, piemēram, kravas vai pasažieru pārvadāšanai (taksometrs);
  • pašriska vērtība. Jo lielāku pašrisku nosaka apdrošinātājs, jo zemāka KASKO polises cena;
  • polises darbības teritorija. Ja auto plānots izmantot ne tikai Latvijā, bet arī citās valstīs, būs nepieciešama polise, kas darbojas, piemēram, citās Eiropas Savienības valstīs. Šāda polise, protams, būs dārgāka. 

Kopumā KASKO polise sniedz būtiskus ieguvumus transportlīdzekļa īpašniekam, jo sedz lielākoties visus zaudējumus, kas var rasties ceļu satiksmes negadījumā vai citās līgumā atrunātās situācijās. Pirms KASKO polises iegādes pārliecinieties, kurš no polises veidiem būs piemērotākais – visu risku polise vai nosaukto risku polise. Aicinām ikvienu autovadītāju būt atbildīgam un parūpēties par savu un citu drošību uz ceļa!

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)