Banner 980x90

Murjāņu kamaniņu trase – apskates vērts sporta piemineklis

Pavisam netālu no Murjāņu sporta ģimnāzijas, lejup pa kalnu Gaujas Nacionālajā parkā atrodas vecā, vairākus simtus metru garā Murjāņu kamaniņu koka trase, kurā reiz intensīvi notika arī treniņi. 1987. gadā trase diemžēl tika atstāta novārtā un sāka grimt aizmirstībā, taču mūsdienās tā vēl arvien ir populārs un interesants tūrisma apskates objekts.

Vēsture

Pateicoties leģendārajam kamaniņu braucējam, entuziastam un trenerim Rolandam Upatniekam Murjāņos 1977. gada 1. septembrī durvis ver kamaniņu nodaļa. Pats R. Upatnieks 1974. gadā izcīnīja otro vietu PSRS Tautu spartakiādē, savukārt nākamajā gadā kļuva par PSRS vicečempionu.

1978. gada vasarā uzbūvē kamaniņu trasi, lai labāk varētu veikt mācību treniņu darbu; trase 1978. gada 1. septembrī tika iemēģināta pirmajās sacensībās kamaniņu braukšanā. Tā esot tapusi 77 dienu laikā, kā galveno būvniecības materiālu izmantojot mazus koka dēlīšus, un celtniecības darbos iesaistījušies arī armijas karavīri un skolēni. Sākotnēji R. Upatnieka vadībā trenējas 20 audzēkņi, bet jau astoņdesmito gadu sākumā kamaniņu nodaļā ir 45 audzēkņi un septiņi treneri.

Gadiem ejot, arī sports attīstās: tiek modernizētas un uzlabotas gan pašas kamanas, gan trases. Murjāņu koka trase tika izmantota turpat desmit gadus, līdz 1986. gadā Siguldā uzbūvē daudz modernāku bobsleja un kamaniņu trasi. Pēdējoreiz sacensības Murjāņos tika rīkotas vēl 1987. gadā, bet pēc tam nekādas ziemas sporta aktivitātes vairs nav notikušas. Turpmākos gadus tā tika izmantota braukšanai ar vasaras kamanām, un vietumis trasē šur tur vēl redzamas vecās kamaniņas.

Murjāņu kamaniņu trase mūsdienās

 

Zeme, uz kuras atrodas vecā trase, mūsdienās ir privātīpašums, un pastāv cerība, ka tā ar laiku tiks izglābta no bojāejas: īpašnieki kopā ar brīvprātīgajiem katru gadu rīko talkas, lai sakoptu un iekonservētu trases teritoriju, turklāt pamazām plānots atjaunot arī atsevišķus trases posmus cerībā tai piešķirt kādreizējo spožumu un saglabāt kā pieminekli.

Nomaļās Murjāņu kamaniņu trases sākumā un arī citviet zem koka konstrukcijām vēl saglabātas caurules, kas uzturēja aukstumu un ledu, tāpat teritorijā ir izvietotas iekārtas, kas reiz nodrošināja trasi ar auksto ūdeni. Pastaigu pa trasi ir iespējams uzsākt tās iekšpusē, tomēr tālāk gan būs jādodas ārpus tās – vairāki tās posmi ir sabrukuši un staigāšanai bīstami.

Sportisko aktivitāšu laukumā atrodas dažādi trenažieri un vingrošanas stieņi vēl no tiem laikiem, kad trasē notika aktīvi treniņi. Tāpat laukuma vidū ir novietots savdabīgs karuselis, kas diemžēl vairs nefunkcionē. 

Līdz vietai, kur kamaniņu trase atrodas, var nokļūt samērā viegli, tomēr jāņem vērā, ka teritorija ir privātīpašums. Tāpat jāpatur prātā, ka pavasarī un vasarā apmeklējot trasi, ieteicams nodrošināties ar gumijas zābakiem un piemērotu apģērbu, jo zem trases mitinoties daudz čūsku.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)