Banner 980x90

"Fontes": Gada kopējā alga Latvijā ir palielinājusies vidēji par 5,5%

Ilustratīvs foto/ Foto: Pilseta24.lv
Ilustratīvs foto/ Foto: Pilseta24.lv

2015.gadā mēneša pamatalga Latvijā ir palielinājusies vidēji par 3,7%, bet gada kopējā alga - par 5,5%. Vairums darba devēju atzīst, ka nākamgad plāno palielināt darba algu, secināts vadības konsultāciju kompānijas "Fontes" ikgadējā atalgojuma pētījumā.

Pētījumā analizēti dati par vairāk nekā 37 000 darbinieku no 200 organizācijām. Pusei jeb 52,8% darbinieku, kas veic līdzīgus pienākumus kā gadu iepriekš, mēneša pamatalga gada laikā nav mainīta, bet 0,3% darbinieku tā ir samazināta - dažos uzņēmumos izmaksu samazināšanas nolūkos un dažos, mainot atalgojuma sistēmu uz agresīvāku mainīgās daļas proporciju.

Savukārt 46,9% darbinieku šogad saņem lielāku pamatalgu par līdzīgu pienākumu veikšanu kā gadu iepriekš, un vidēji pamatalgas pieaugums šiem darbiniekiem ir 6,3%.

SIA "Fontes Vadības konsultācijas" valdes locekle Inga Gleizdāne skaidroja, ka mainīgās daļas pieaugumu ir sajutuši 71% darbinieku un šiem darbiniekiem pieauguma apjoms gada kopējai algai ir bijis vidēji 8,5%, kamēr gandrīz katrs ceturtais jeb 24,5% darbinieku ir sajutuši gada kopējās algas samazinājumu vidēji par 5,5%.

Mēneša un ceturkšņa prēmijas jau ierasti ir visbiežāk izmaksātā atalgojuma mainīgās daļas komponente - šogad kopumā to saņēmuši 59,2% darbinieku. Pusgada vai gada prēmijas par iepriekšējā gada rezultātiem šogad kopumā nopelnīja 50,2% darbinieku, kas ir palielinājums salīdzinājumā ar 2014.gadu, kad pusgada vai gada prēmijas bija nopelnījuši 46,3% darbinieku.

Mēneša pamatalgas pieaugums Rīgā ir bijis nedaudz straujāks kā reģionos - attiecīgi 3,7% un 3,4%. Savukārt gada kopējā algā pieaugums bijis straujāks reģionos - 5,8%, kamēr Rīgā - 5,4%.

Salīdzinot atalgojuma pieaugumu reģionos, straujākais pieaugums mēneša pamatalgā ir bijis Vidzemē - 3,9%, Kurzemē - 3,7%, Zemgalē - 2,8% un Latgalē - 2,3%. Gada kopējā alga visstraujāk pieaugusi Kurzemē un Zemgalē, proti - 6,9% un 6,2%.

Izmaiņas darbinieku skaitā ir nozīmīgs rādītājs, analizējot izmaiņas atalgojumā. Iepriekšējo divpadsmit mēnešu laikā 42% organizāciju palielināja darbinieku skaitu, savukārt 45% darbinieku skaitu samazināja. Līdz gada beigām 57% organizāciju plāno darbinieku skaitu nemainīt, 34% palielināt, savukārt 9% organizāciju plāno darbinieku skaitu samazināt.

2016.gadā 93% darba devēju plāno palielināt mēneša pamatalgu, 7% darba devēju neplāno izmaiņas mēneša pamatalgā. Neviena organizācija nav norādījusi, ka plāno mēneša pamatalgas samazinājumu. Prognoze nākamā gada mēneša pamatalgas pieaugumam ir 3,5%, kamēr gada kopējā atalgojumā organizāciju vadītāji prognozē vidēji 3,7% pieaugumu.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)