Banner 980x90

Āraišu arheoloģiskais parks

Āraišu arheoloģiskais parks ietver senas 9 - 10.gs. dzīvesvietas - ezerpils rekonstrukcijas koka apbūves kompleksu, 14.-17. gs. viduslaiku pilsdrupas, kā arī akmens un bronzas laikmetu mājokļu ekspozīciju Meitu salā.

Āraišu arheoloģiskais parks piedāvā iespējas uzzināt, kā dzīvojuši, ko ēduši senie iedzīvotāji, kā ģērbušies, kāpēc ir nogrimusi ezerpils un kā tā no jauna augšāmcelta. Arheoloģiskā parka piedāvātās ekskursijas un programmas aicina iejusties dažādu gadsimtu cilvēku ikdienas dzīvē un svētkos.

Ezerpils

Āraišu ezerpils - viena no senākajām un spilgtākajām Latvijas vēstures gadsimtu gaitas lieciniecēm. Desmit arheoloģisko izrakumu sezonu laikā (1965.-1969., 1975-1979.) no ezera dzīlēm izceļot līdz tam neatklātās Latvijas senās vēstures bagātības, ezerpiļu atklājēja, eksperimentālās arheoloģijas aizsācēja Latvijā, arheologa Dr.hist. Jānis Apala vadībā ir rekonstruēta senā dzīvesvieta Āraišu ezerā, kas ir vienīgā 9.–10. gadsimta šāda veida nocietinātas dzīvesvietas rekonstrukcija Ziemeļaustrumeiropā. Āraišu eze19rpils celta aizsardzības nolūkā uz mazas, pārplūstošas saliņas. Ezerpili cēlusi un apdzīvojusi lielākā latviešu sentauta - latgaļi.
Ezerpils rekonstrukcija realizēta laikā no 1981.g. līdz 1995.g, atjaunošanas darbus uzturot un turpinot arī mūsdienās, izmantojot seno darba rīku replikas un autentiskas būvniecības metodes.

Viduslaiku pilsdrupas

Āraišu mūra pils celta Livonijas ordeņa laikā un bija apdzīvota laikā no 14. līdz 17. gadsimtam. Precīzākus datus par pils celtniecību vēl glabā vēstures noslēpumu lāde, tomēr ir zināms, ka  Āraišu pils ar priekšpili celta kā Cēsu Livonijas ordeņa mestra blakuspils ar militāru un saimniecisku nozīmi. Livonijas un zviedru-poļu karu rezultātā pils tika sagrauta. Vēlākos gados Āraišu mācītājmuižas un Drabešu muižas ēku celtniecībai izmantoti viduslaiku pils mūru akmeņi.

Akmens un bronzas laikmetu mājokļi

Pirmie iedzīvotāji Āraišu ezera apkārtnē apmetušies jau tālajā akmens laikmetā. Meitu salā aplūkojamās celtnes veidotas kā ideālrekonstrukcijas pēc Latvijā un kaimiņu zemēs iegūtajiem arheoloģiskajiem datiem par šāda veida akmens un bronzas laikmeta mājokļiem.

Adrese: Āraiši, Drabešu pagasts, LV-4101
Tālrunis: +371 25669935
Mājaslapa: www.turisms.cesis.lv, www.araisi.com
E-pasts: ezerpils@amatasnovads.lv
GPS koordinātes: 57.249841, 25.2783823

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)