Kredīts pret nekustamo īpašumu – kad tas noder un kas par to jāzina

Nekustamā īpašuma ieķīlāšana ir izplatīts veids, kā risināt savu finansiālo situāciju, īstenot ieceres un nodrošināt dažādas vajadzības. Tomēr, lai arī šis aizdevums paver daudz iespēju, tas prasa arī īpašu kredītņēmēja piesardzību, jo nodrošinājums ir paša nekustamais īpašums, kas nozīmē arī lielāku atbildību un nopietnākas sekas gadījumā, ja aizdevuma līgums netiek pildīts.

Kādās situācijās noderēs kredīts pret nekustamā īpašuma ķīlu 

Nekustamā īpašuma iegādei
Nekustamā īpašuma iegādi visbiežāk veic ar aizdevuma palīdzību, jo tikai nelielai daļai iedzīvotāju ir pieejami tādi līdzekļi, lai iegādātos nekustamo īpašumu bez aizdevuma. Aizdevums var tikt noformēts gan ieķīlājamā īpašuma iegādei, gan cita nekustamā īpašuma pirkšanai.

Kredītu apvienošanai
Ātrie kredīti un cita veida kredītsaistības var novest finansiālās grūtībās, ja mainās ienākumu apjoms vai palielinās izdevumi. Tad kredītu apvienošana ir viens no loģiskiem un arī efektīviem risinājumiem. Ja apvienojama lielāka naudas summa, tad kredīta saņemšanai vajadzīga nekustamā īpašuma ķīla.

Īpašuma remontam un labiekārtošanai
Jebkuru īpašumu skar laika zobs, no tā nav iespējams izvairīties. Lai īpašums labi kalpotu un nekristos tā vērtība, tas atbilstoši jāuztur. Kredīts ir veids, kā iegūt naudu, kas nepieciešama jumta, santehnikas, logu nomaiņai, kosmētiskajam remontam, komunikāciju ierīkošanai un citiem mērķiem.

Lielākiem pirkumiem un citām vajadzībām
Lielāka naudas summa var būt nepieciešama arī citām vajadzībām, kas nav plānotas un ir steidzamas. Tie ir lielāki pirkumi, komunālo parādu dzēšana, medicīnas izdevumi un citas vajadzības.

Pieteikties kredītam pret nekustamā īpašuma ķīlu ērti var internetā – www.latvijashipoteka.lv. Tur pieejams arī kredītu kalkulators, kas ļaus saprast, cik izdevīgs ir aizdevēja piedāvājums.

Kas jāņem vērā, ieķīlājot nekustamo īpašumu
• Atbildīgi jāizvērtē sava maksātspēja
Tas, iespējams, ir pats svarīgākais faktors, kas jāņem vērā, lai kredīts, kurš tiek ņemts dzīves uzlabošanai, nekļūtu par problēmu.

• Jāapzinās, ka "uz spēles" ir savs īpašums
Kredīts pret nekustamā īpašuma ķīlu no citiem aizdevumiem ar to arī atšķiras, ka tā nodrošinājums ir jūsu nekustamais īpašums. Šis risks ir jāapzinās. Ja kredītņēmējs nepilda savas saistības, tad var palikt bez īpašuma. 

• Aizdevuma summa visbiežāk ir 50–75% no īpašuma vērtības
Jāņem vērā arī tas, ka diez vai izdosies saņemt aizdevumu 100% apmērā no īpašuma vērtības. Visbiežāk aizdevēji piedāvā 50–75% no īpašuma vērtības. Piesakoties mazākai summai, ir lielāka iespēja saņemt no aizdevēja pozitīvu atbildi.

• Ne pret katru īpašumu izsniegs aizdevumu
Tāpat jāsaprot, ka aizdevējs izvērtē, vai pret šo konkrēto īpašumu vēlas izsniegt aizdevumu. Diemžēl atbilde var arī nebūt pozitīva tāpēc, ka aizdevēja acīs īpašums nav pievilcīgs, to ir grūti pārvērst naudā, tas ir sliktā stāvoklī, tas iegādāts laulības laikā vai skar nepilngadīgu bērnu likumiskās tiesības, jo visbiežāk aizdevēji nevēlas sev liekas problēmas un tiesvedību risku.

• Aizdevējs noteiks īpašuma tirgus vērtību
Īpašuma vērtība, ar kādu rēķināsies aizdevējs, var būt atšķirīga no tās, kādu savam īpašumam redz kredītņēmējs. Aizdevēji visbiežāk piesaista neatkarīgus vērtētājus, kuri nosaka īpašuma reālo tirgus vērtību. Biežāk tā ir zemāka par vērtību, uz kādu ir cerējis aizdevējs.