Banner 980x90

Kam ir nepieciešama skābekļa terapija?

miega
miega

Nevienam nav noslēpums, ka elpošanas sistēmas galvenais uzdevums ir apgādāt organismu ar skābekli un izvadīt ogļskābo gāzi. Brīdī, kad elpošanas sistēma neveic savu darbu tik labi, cik vajadzētu, arteriālajās asinīs novēro pazeminātu skābekļa daudzumu jeb hipoksēmiju, daļā gadījumu – vienlaikus arī paaugstinātu ogļskābās gāzes daudzumu jeb hiperkapniju.

Ilgstošas skābekļa terapijas mērķis ir uzlabot pacienta dzīves kvalitāti, paaugstināt slodzes toleranci, kā arī samazināt komplikāciju  smagumu un pat mirstību. Hipoksēmiju (pazemināts skābekļa daudzums asinīs) ar hiperkapniju vai bez tās (paaugstināts ogļskābās gāzes daudzums asinīs) visbiežāk novēro elpošanas sistēmas slimību gadījumā – visbiežāk tā ir HOPS (hroniska obstruktīva plaušu slimība) un pēc Covid-19 infekcijas pārslimošanas.

Skābekļa koncentratoru izmantošana ir visplašāk lietotais un lētākais skābekļa iegūšanas veids ilg-stošas skābekļa terapijas gadījumā, to darbības pamatā ir kompresors un filtri, kas atfiltrē slāpekli no istabas gaisa un pievada skābekli paaugstinātā koncentrācijā. Vidēji skābekļa koncentratori sver līdz 15 kilogramiem, ir čemodāna izmēra apmēros, un tiem ir nepieciešama strāvas padeve. Skābekļa koncentrators nodrošina skābekļa padevi ar plūsmas ātrumu 1–5 litri minūtē, un tie var nodrošināt 90–96% skābekļa koncentrācijas. Skābekļa koncentrāti spēj uzlabot dzīves kvalitāti un atvieglot pa-cientu ciešanas īpaši smagu slimību gadījumā. Elpošanas sistēmas disfunkcija ietekmē ikviena cilvēka pašsajūtu un veselības stāvokli – samazinās cilvēka spēja kustēties, un viņš visu laiku jūtas noguris, kā arī hronisks skābekļa trūkums organismā palielina sirds un asinsvadu slimību risku. Ilgstošu skābekļa terapiju ārstējošais ārsts var izlemt norīkot šādu saslimšanu gadījumos:

•    cistiskā fibroze;
•    bronhektāze;
•    plaušu vaskulārā slimība;
•    pārslimots Covid-19, un ir komplikācijas no plaušu vai sirds puses;
•    hroniska obstruktīva plaušu slimība;
•    hroniska bronhiālā astma smagā formā;
•    intersticiāla plaušu slimība (rētaudu veidošanās plaušās);
•    primārā pulmonālā hipertensija;
•    plaušu vēzis;
•    hroniska sirds mazspēja.

Skābekļa terapijas veikšana mājas apstākļos


Skābekļa terapiju pacientam var nozīmēt ne tikai slimnīcā, bet arī lietošanai mājās apstākļos, jo gadījumos, kad pacientam ir nepieciešama ilgstoša skābekļa terapija, visērtākais veids ir veikt to mājās, izmantojot speciālus skābekļa aparātus jeb skābekļa koncentratorus. Mājas apstākļos skābekļa koncentrātos ir ekonomiski izdevīgākais veids ilgstošas skābekļa terapijas nodrošināšanai – medicīniskā ierīce caur skābekļa padeves kanulām vai masku piegādā pacientam skābekli, kas ir attīrīts no putekļiem, pacients ieelpo skābekli 90–96% koncentrācijā, ierīces darbībai ir nepieciešama elektroenerģija.

 

Skābekļa koncentratora izmantošana ir droša un nerada nekādus īpašus riskus pacientam un apkārtējiem, bet ir jāatceras, ka tie nav piemēroti lietošanai pacientiem, kuri skābekļa terapijas laikā turpina smēķēt, jo tabakas dūmi neatgriezeniski sabojā skābekļa koncentratorus, kā arī ne mazāk svarīga ir ugunsdrošības noteikumu ievērošana skābekļa koncentratora tuvumā.

Kuru slimību gaitu var atvieglot ar skābekļa terapiju?


Šobrīd skābekļa terapija visbiežāk ir nepieciešama pie saslimšanas ar Covid-19 infekciju vai lai cīnītos ar infekcijas komplikācijām no plaušu vai sirds puses. Kā arī visbiežākās slimības, pie kurām nozīmē skābekļa terapiju, ir astma, hronisks bronhīts, pneimonija, tuberkuloze, kā arī skābekļa terapiju iesaka sirds-asinsvadu saslimšanu un onkoloģisko saslimšanu gadījumā. Skābekļa terapiju nav iespējams sa-ņemt bez ārstējošā ārsta norīkojuma. Šobrīd pacientiem ar hronisku elpošanas nepietiekamību ir iespē-jams saņemt valsts apmaksātu skābekļa terapiju mājās, tā tiek 100% apmaksāta no valsts budžeta līdzekļiem. To, vai ir nepieciešams pacientam piešķirt skābekļa koncentratoru, izvērtēs pulmonologs vai kardiologs, vadoties pēc pacienta asins gāzu analīzes rezultātiem. Pacientiem ir jāņem vērā, ka, lai sasniegtu labus ārstēšanas rezultātus, ir jāpārtrauc smēķēšana, jo ir pierādīts, ka pacientiem, kuri skābekļa terapijas laikā turpina smēķēt, būtiski samazinās terapijas efektivitāte. Ikviens pacients skābekļa koncentratoru var pasūtīt sev vēlamā laikā mājaslapā www.skabeklaterapija.lv vai zvanot uz numuru 28090909.

Kā noteikt skābekļa trūkumu asinīs?


Ja pacients vēlas noteikt, vai viņam ir skābekļa trūkums asinīs, ir jāveic asins gāzu analīze, analīžu rezultāti ļaus noteikt, cik labi ķermenis tiek apgādāts ar skābekli. Ja pacientam ir aizdomas par sirds-asinsvadu vai elpošanas sistēmu saslimšanām, viņam ir nepieciešams veikt asins gāzu analīzes un noteikt skābekļa koncentrāciju asinīs. Analīzes tiks veiktas, izmantojot punkcijas metodi – pulmonologs noņems 1,5 ml asins daudzumu tieši no pacienta plaukstas locītavas artērijas, iegūtais asins paraugs nekavējoties tiks ievietots gāzu analizatorā, un pacients saņems rezultātus jau 5 minūšu laikā pēc asins parauga noņemšanas. Vadoties pēc analīžu rezultātiem, ārstējošais ārsts varēs izlemt par tālāko ārstēšanas plānu un lemt par skābekļa terapijas mājas apstākļos nozīmēšanu.  Pirms analīzes veikšanas ikvienam pacientam ir nepieciešams konsultēties ar pulmonologu vai kardiologu. Miega slimību centrs piedāvā pulmonologa konsultācijas un asins gāzu analīžu veikšanu – pieteikties var, zvanot uz tālruņa numuru 67336564. Ja vēlaties iegūt plašāku informāciju par asins gāzu analīzēm, apmeklējiet mūsu mājaslapu http://www.miegacentrs.lv/lv.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)