Cēsīs Keita Makintoša aicinās piedzīvot mākslas darbu ar taustes palīdzību

Daugavpils, 11.jūn., LETA. Jūnija pēdējā nedēļā Cēsīs viesosies jaunzēlandiešu māksliniece Keita Makintoša, aģentūru LETA informēja Latvijas Jaunā teātra institūta pārstāve Laura Stašāne.

Sarunu festivāla "Lampa" programmā iekļauti divi Makintošas darbi, kas aicina uz neparastu sarunu ar mums apkārt esošo materiālo pasauli, vārdu un valodas vietā lietojot tausti un citas maņas. Latvijas Jaunā teātra institūta rīkotā viesizrāžu programma piedāvā instalāciju "Darbagalds", ko no 27.jūnija līdz 30.jūnijam bez maksas varēs apskatīt Cēsu Pilsmuižas klētī un izrādi "Daudzu rokās" 29.jūnijā un 30.jūnijā Vidzemes koncertzālē "Cēsis".

Makintoša ir māksliniece ar unikālu rokrakstu, kuru fascinē materiālā pasaule. Savos skatuves un vizuālās mākslas darbos viņa aizraujas ar jaunu funkciju un nozīmju piešķiršanu dažādiem priekšmetiem un materiāliem. Nereti šajā procesā tiek iesaistīts skatītājs, jo cieņpilna saspēle ar publiku ir viens no Keitas radošās prakses stūrakmeņiem.

Instalācija – darbnīca "Darbagalds" ar pavisam ikdienišķu priekšmetu un darbību palīdzību reflektē par nebeidzamo bojāejas un radīšanas ciklu. Septiņās telpās izvietotais mākslas darbs top un mainās līdz ar katru jaunu apmeklētāju, jo skatītāja piedalīšanās šeit ir izšķiroša. Idejiski tīrā un izpildījumā unikālā instalācija atraisa gan cilvēkā, gan lietās mītošo radošo un ārdošo potenciālu un aicina pārskatīt mūsu attiecības ar pasauli jautrā, aktīvā un negaidītā veidā.

Izrāde "Daudzu rokās" aicina pieskarties mākonim, paņemt plaukstā sirdi un nepilnu divu stundu laikā izlaist caur savām rokām teju visu pasaules rašanās ciklu. Izrādes laikā skatītāji piedzīvos virkni estētisku, maņās balstītu situāciju un sastapsies ar neparastiem fiziskiem fenomeniem, atklājot, cik spēcīgu stāstu, atmiņu un asociāciju virkni var radīt kāda smarža, lieta, materiāls vai pieskāriens.

Viesojoties Cēsīs, Makintoša kopā ar spāņu mākslinieci Arankšu Martinesu vadīs radošo darbnīcu 14 - 18 gadus veciem jauniešiem "Mana māte ir klints", kurā padziļināti tiks pētītas cilvēku un lietu pasaules attiecības.