Visas ziņas

 • Turaidas Rozes leģenda – viens no zināmākajiem mīlas stāstiem

  phespirit/flickr.com

  19. gadsimta vidū Rīgas pils pārbūves laikos tās pagrabos tika atrasti seni Vidzemes hoftiesas arhīva dokumenti, un starp tiem bija arī Turaidas pils pārvaldnieka sievas ziņojums par slepkavību pie Gūtmaņa alas un tiesas prāvas protokols. Līdz mūsdienām saglabājusies arī kāda apbedījuma vieta – piemiņas vieta meitenei, kuras vārds bija Maija jeb Turaidas Roze un kura saistīta ar kādu senu leģendu.

 • Noslēgusies akcija "ApGLEZNO un noBILDĒ arī Tu savu pastkastīti!"

  Mūrniece Agate, Alūksnes novads

  Noslēgusies "BILŽU BIROJA" rīkotā mūzikas un mākslas festivāla "BILDES" 35 gadu jubilejai veltītā akcija "ApGLEZNO un noBILDĒ arī Tu savu pastkastīti!". Tajā iesūtītas 412 mākslinieciskotu pastkastīšu un 303 pastkastīšu maketu fotogrāfijas no 73 Latvijas pilsētām un novadiem. Visaktīvāk akcijā iesaistījās Jelgavas, Liepājas un Tukuma novada iedzīvotāji. Tālākā pastkastīte tapusi Krievijas Federācijā un to darinājusi latviešu valodas un kultūrvēstures skolotāja Ilona Saverasa. Savukārt, Briseles latviešu nedēļas nogales skolā tapa pastkastīšu maketi.

 • Popes muiža – Eiropas kultūras mantojums1

  Andris Krauze/flickr.com

  Pope vēstures avotos pirmoreiz minēta jau tālajā 1231. gadā Alnas Balduīna līgumā ar kuršiem kā kiligunda (senais zemes iedalījums draudzēs). Popes muižas apbūves kompleksa pirmsākumi datējami ar 17. gadsimta sākumu, kad celta barona Bēra pils jeb tā sauktā kungu māja, kā arī vēlāk – 1653. gadu, kad celta vēl viena no vecākajām ēkām – medību pils. Popes muiža ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis, un iekļauta Eiropas kultūras mantojumā.

 • 5 vietas, ko Latvijā apmeklēt svētku mēnesī4

  Latvijas armija/flickr.com

  Šogad aprit jau 102. gadadiena, kopš Latvijas Republikas neatkarības proklamēšanas; kopš tās vēsturiskās dienas, kad tika pasludināts, ka Latvija ir patstāvīga, neatkarīga un demokrātiska republika. Un, lai arī šis ir gads, kad mums visiem nākas pielāgoties dažādiem ierobežojumiem, atzīmēt valsts svētkus nebūt nenozīmē tikai pulcēšanos Krastmalā, lai kopīgi vērotu salūtu. Raksta turpinājumā piecas idejas par vietām, ko vērts apmeklēt Latvijas valsts svētku mēnesī.

 • Varakļānu muižas pils – viena no pirmajām klasicisma stila celtnēm Latvijā

  shutterstock.com

  Varakļānu muižas pils celta laikā no 1783. līdz 1789. gadam un ir viena no pirmajām klasicisma stila celtnēm Latvijā, kā arī tai piešķirts Valsts arhitektūras pieminekļa statuss. Pils ēku, kā arī citas muižas apbūves kompleksa ēkas projektējis itāļu arhitekts Vinčenco Macotti. Kopš 1997. gada pils telpās atrodas Varakļānu novada muzejs, savukārt kopš 2009. gada – arī Varakļānu novada muzeja Tūrisma informācijas centrs.

 • Dabas un kultūras bagātības Slīteres nacionālajā parkā

  Slīteres nacionālais parks, izvietojies Baltijas jūras apskalotajā Ziemeļkurzemes pussalā, Dundagas novada ziemeļos, ir mazākais no četriem Latvijas nacionālajiem parkiem un aizņem 16 414 hektārus lielu sauszemes platību. Līdz 2000. gadam tas bijis Slīteres dabas rezervāts. Slīteres nacionālo parku raksturojošās dabas vērtības ir jūra, platlapju meži, purvi un mitraines, kas mijas ar ziemeļu skujkoku mežiem un melnalkšņu dumbrājiem.

 • Autentiskā Padures muiža ar angļu stila ainavu parku

  Bernhard Waldmann/flickr.com

  Padures muiža atrodas Kuldīgas novada Padures pagastā, Padurē. Savulaik grezno kungu māju 1837. gadā vēlā klasicisma jeb ampīra stilā cēlis skotu muižnieks un tirgotājs Džons Balfūrs. Patlaban muižas kungu ēkā tiek veikti aktīvi atjaunošanas darbi, organizēti kultūras pasākumi, kā arī iespējams pārnakšņot romantiskā atmosfērā vai nosvinēt svētkus. Padures muiža ir piešķirts Valsts kultūras pieminekļa statuss.

 • Bebrenes muižas komplekss ainaviskā parka ielokā

  shutterstock.com

  Bebrenes muižas (vācu: Rittergut Bewern) kungu māja atrodas Ilūkstes novada Bebrenes pagasta Bebrenē. Lai arī Bebrenes muiža dibināta jau Livonijas ordeņvalsts laikā, muižas kungu mājas celtniecība tika uzsākta 19. gadsimta beigās un būvdarbi noslēgti 1896. gadā, kad muižā sāka saimniekot Jozafats Marija Plāters-Zībergs. Pils arhitektūra veidota franču neorenesances stilā.

 • Greznā klasicisma paraugs – Vecpiebalgas muiža

  LindaMik/flickr.com

  Vecpiebalgas muižas komplekss atrodas Gaujas augštecē Inešos, pie īsākās upes Latvijā – Orisāres. Greznā klasicisma stila muižas ēka celta 1688. gadā kā zviedru valdības īpašums. Pēc lielā Ziemeļu kara pirmais Krievijas imperators Pēteris I uzdāvināja muižu Borisam Šeremetjevam. Vecpiebalgas muižas dzīvojamā ēku savu tagadējo izskatu ieguvusi laikā no 1784. līdz 1786. gadam.

 • Lāde ar zelta naudu Bauskas pils pagrabos

  Samsung Monte/flickr.com

  Skaistā Bauskas pils ir izvietota uz zemes strēles ļoti gleznainā vietā, kur satiekas divas upes – Mūsa un Mēmele –, veidojot Lielupi. Bauskas pils sastāv no divām sekcijām: viena no tām ir vecā Livonijas ordeņa pils, kas celta 15. gadsimtā, un otra – jaunākā daļa, kas celta 16. gadsimtā – kalpoja kā Kurzemes hercogu rezidence. Pils iekšpusē apskatāma gan aizsardzības sistēma, tai skaitā vairāki lielgabali, gan 16. un 17. gadsimta Kurzemes hercogistei raksturīgie apģērbi un rotājumi.